Plánujete vyhlídkový let letadlem pro rodinu? Rádi byste darovali dárkový poukaz na vyhlídkový let? Nebo již jeden v ruce držíte? Poletíte letadlem či vrtulníkem úplně poprvé? Ať už před koupí letu, nebo vyhlídkovým letem samotným, vás jistě napadne celá řada otázek. Pokud jste letectvím nepolíbeni, je na místě, že úplně přesně nevíte, co vás čeká. Přinášíme přehled tipů a rad, jak celý proces, od nákupu až po let samotný zvládnout.
1. Výběr vyhlídkového letu – počet osob a délka letu
Při výběru letu (ať už pro sebe, nebo jako dárek) je dobré si položit několik důležitých a zásadních otázek. Chvíle zamyšlení nad klíčovými body vám ušetří spoustu námahy, případně zklamání z nenaplnění očekávání od zážitku.
Odkud poletím?
V České republice existují desítky letišť, mezinárodní, nebo vnitrostátní. Lokalitu si vyberte, pokud možno nejblíže místu, kam budete chtít letět. Například na vyhlídkový let na Karlštejn se dá letět nejen z Prahy, ale také z Příbrami, nebo Benešova. A na vyhlídkový let na Pálavu bude vhodnější si vybrat odlet z Brna než z Karlových Varů. Ale pokud oplýváte časem a prostředky, fantazii se samozřejmě meze nekladou.
Kolik osob se daného letu bude účastnit?
Většina letadel, nebo vrtulníků používaných na vyhlídkové lety, jsou dvoumístné, nebo čtyřmístné. To znamená pilot + 1 účastník letu, nebo pilot + 3 účastníci vyhlídkového letu. Pokud letí jen dvě osoby, platí většinou stejná cena jako pro čtyřmístné letadlo.
Jak dlouho budu chtít letět?
Některé poznávací lety bývají tematické, to znamená, že trasa vyhlídkového letu je již předem určena napevno a nelze měnit. Drtivá většina letů však bývá individuální, to znamená, že si zvolíte a domluvíte s pilotem vlastní trasu letu, a termín konání, který vám vyhovuje. Není problém si tedy zaletět nad vlastní chaloupku, zahrádku, dům, či nějaké oblíbené místo spojené s příjemnými vzpomínkami. Pilot s Vámi celou trasu naplánuje, a pokud neshledá žádné omezení, kterými často bývají zakázané prostory (např. oblast kolem jaderné elektrárny Temelín atp.), rád s vámi vybranou trasu vyhlídkového letu proletí.
Pokud si nejste jistí vzdáleností a výběrem letadla, je dobré celou záležitost probrat s dispečerem, který vám jistě ochotně s výběrem poradí. Obecně však platí, že čím je větší letadlo a delší trasa vyhlídkového letu, tím také rostou náklady s vyhlídkovým letem spojené, proto se cena zvyšuje.
Neopakovatelný pohled z ptačí perspektivy
2. Výběr letecké společnosti
Pokud již víte, co od vyhlídkového letu očekáváte, a zda zvolíte let letadlem, či vrtulníkem, čeká vás další důležité (troufáme si tvrdit, že nejdůležitější) rozhodnutí, výběr té správné společnosti. Při výběru letenek na dopravní letadlo pro cestu do zahraničí existuje celá řada přepravců, což platí i u koupi vyhlídkového letu na malém letadle.
Ve většině případů hlavní roli sehraje vždy cena. Lákavá nabídka však vždy nemusí být ta nejvýhodnější. Za akční cenou a líbivým popiskem, bude nakonec v lepším případě zkažený den z nenaplnění očekávání zážitku, v horším případě se vyhlídkový let nikdy nepodaří ani zrealizovat.
Velmi důležité je projít a porovnat mezi sebou jednotlivé: Je nabízená cena za vyhlídkový let za počet minut, které strávíte ve vzduchu s pilotem, nebo se do délky letu započítává i čas strávený na zemi? Na jakém typu letadla poletíte? Poletí zkušený pilot, který létá denně? Jak dlouho společnost funguje? Jaké jsou recenze? Zodpoví mi všechny mé dotazy, nebo jen lety přeprodávají, a tudíž o létání nemají ani ponětí? Začnete rázem objevovat značné rozdíly a povětšinou dojdete k závěru, že nejlevnější není automaticky nejvýhodnější.
V případě jakýkoliv pochybností vždy doporučujeme do dané společnosti zavolat a ověřit si všechny informace, popřípadě chtít odpovědi na vaše dotazy s létáním spojené. I tak poznáte, kdo pro létání žije.
Piloti rádi zodpoví všechny vaše dotazy ohledně vyhlídkového letu
3. Kdy se létá a kdy je lepší vyhlídkový let odložit
Na většině letištích po celé ČR se v závislosti na aktuálním počasí létá denně. Konečné rozhodnutí o provedení letu závisí vždy na kapitánovi letadla. Ten má dostatek zkušeností, aby věděl, za jakého počasí může letadlo, nebo vrtulník vzlétnout, a kdy už je bezpečnější raději vyhlídkový let přeplánovat.
V letní sezoně je mnohem příjemnější létat v brzkých hodinách, nebo naopak k večeru, přes den mohou teploty dosahovat závratných výšek, což není dobré pro účastníky letu, ani pro stroje samotné, nemluvě o termice. V zásadě platí, že se nelétá, pokud je nízká oblačnost, špatná dohlednost, silný vítr, sněžení, hustý déšť, mlha, orkán, tajfun… Důvody jsou prosté, v prvé řadě bezpečnost účastníků vyhlídkového letu, v druhé řadě pak standard kvality zážitku vyhlídkového letu. V případě špatného počasí bývá obvyklé, že se let odloží na jiný termín.
Nikdy by však neměl být let zrušen bez nároku na náhradní termín. Pokud má společnost, která lety provozuje, ustanovení tohoto typu ve všeobecných obchodních podmínkách, rozhodně na tyto podmínky nikdy nepřistupujte. Jedná se o velmi neseriózní přístup, který poškozuje zákazníka.
Při vyhlídkovém letu mráčky nevadí
4. Věk, váha, zdravotní stav, těhotenství a létání
Věkový limit pro účastníky vyhlídkového letu letadlem / vrtulníkem neexistuje.
Teoreticky mohou létat děti od narození. Minimální věk pro účastníky vyhlídkový letů nemáme. Nicméně doporučujeme létat dětem cca od 5 let věku, protože v kabině je hluk, způsobený motorem letadla. Každý účastník letu musí mít tedy na uších sluchátka, což může být u miminek problém, nehledě na to, že asi zážitek z vyhlídkového letu úplně ještě neocení. I pro starší děti je určitě potřeba vzít na let autosedačku, nebo podsedák, aby se jim dostalo lepšího výhledu. Letadla jsou sice hornoplošníky, takže nabízejí dobrý výhled, ale okénka jsou poměrně vysoko. Na vyhlídkový let mohou děti pouze v doprovodu rodičů, nebo s písemným souhlasem zákonných zástupců.
Horní věková hranice také neexistuje. Pokud se účastník cítí zdráv, nic nebrání tomu, aby se letu zúčastnil. Příkladem je zatím nejstarší účastník, který s námi letěl, a to 98letý pan František z Prahy, který absolvoval zážitek Pilotem na zkoušku. Své podstatně mladší spolu piloty hravě strčil do kapsy.
Váha celé posádky, nebo jednotlivce je velmi důležitým faktorem. Kabina letadel není nafukovací, a konstrukce letadla také není neomezená, proto platí, že pro jednu osobu je maximální váhový limit 100 Kg, pro tříčlennou posádku 230–250 Kg (dle typu letadla). Vyšší a korpulentnější lidé, se nejspíš během letu nebudou cítit příliš komfortně, kokpit letadla je poměrně malý. Váhové limity se striktně dodržují, protože v sázce může být život posádky a pilota letadla.
Obecně, vyhlídkové lety letadlem nebývají zpravidla náročné na zdravotní stav účastníka. Po domluvě se letu mohou účastnit i hendikepovaní. V průběhu letu nedochází k žádným prudkým změnám tlaku v kabině. Na standardním vyhlídkovém letu se létá zhruba 300 metrů nad zemí. Případné zásadní zdravotní obtíže je nezbytné pečlivě zvážit, případně konzultovat s lékařem, nebo s danou společností. Každý účastník letu by měl zodpovědně uvážit, zda je na let fit nebo nikoli. Vezměte v úvahu, že při výskytu nějakého závažnějšího problému, nelze ihned přerušit let. Pytlíky na zvracení jsou součástí výbavy každého letadla.
Těhotné ženy na let mohou, pokud je průběh těhotenství bez rizika a komplikací. Po celou dobu letu však účastník musí mít zapnutý bezpečnostní pás, což ve vyšším stupni těhotenství, může být nepohodlné. V případě komplikací, je na místě absolvování letu probrat s lékařem.
U vyhlídkového letu věkové limity neexistují
5. Co s sebou na palubu letadla nebo vrtulníku
Základem je dobrá nálada a pozitivní přístup. I když budete mít třeba zpočátku obavy, věřte, že hned jak se letadlo odlepí od země, všechen strach z vás spadne a už se jen budete kochat z dech beroucího výhledu z kokpitu letadla. Určitě je dobré pohodlné oblečení, nepřehánět to s vrstvami. V létě bývá i přes snahu větráku na palubě tepleji, není proto třeba se v červnu na let vyzbrojit oteplováky a zmijovkou (nevěřili byste, kolik lidí se na tuto otázku ptá 😊). Naopak v zimě je kabina letadla vytápěná, takže také není potřeba to s oblečením nějak přehánět. Ale zase ne v bikinách.
Pokud si rádi pořizujete obrázky či pohyblivé obrázky z letu, jistě si nezapomeňte vzít s sebou fotoaparát, nebo GoPro kameru. Mnoho společností v ceně, nebo za příplatek, také video záznam z letu nabízí.
Doklad totožnosti se také hodí, zvláště pak na mezinárodních letištích, kde vás bez platné občanky nebo pasu do bezpečnostní zóny vůbec nepustí.
Určitě se vyvarujte jakýkoli omamných látek, nebo požívání alkoholu před / v průběhu letu. Upadli byste jistě v kapitánovu nemilost, a let by pro vás skončil tak rychle, jak začal.
Na vyhlídkový let letadlem či vrtulníkem si nikdy nezapomeňte vzít dobrou náladu
6. Samotný let
Po rezervaci termínu s dispečerem, nebo pilotem byste měli obdržet přesné instrukce, kdy, kde a v kolik bude sraz s kapitánem letadla. V případě špatného počasí, vám pilot, nebo instruktor dá vědět, že rozhodnul o odložení letu. V tom případě se plánuje náhradní termín. Pokud je ale krásné počasí, proberete s kapitánem letadla trasu vyhlídkového letu a bezpečnostním školení, a pak vás pilot dovede k letadlu, kde se pohodlně usadíte, zapnete bezpečnostní pásy a necháte se unášet. Během letu vás pilot bude upozorňovat na zajímavá nebo známá místa, pokud zrovna nebude mluvit do vysílačky s věží. Trasy letů jsou plánované tak, aby se přistávalo na shodném letišti, ze kterého byl i odlet. A až letadlo hladce dosedne na dráhu, věřte, že budete chtít letět znovu a znovu😊.
Doufáme, že se vám tento stručný výčet bude hodit. Pokud jste nenašli, co Vás zajímá, neváhejte se na nás obrátit.
Uvidíte, že až letadlo přistane, hned bude chtít letět znova